HÚSVÉT – Nagycsoportosoknak

Magyar népmesék: Nyúlpásztor

Zelk Zoltán: A három nyúl

Húsvét előtt mondogathatják a gyerekek!

Ide figyelj nyuszi pajtás
Jöjj be hozzánk egy kicsit
Nyújtsd ide a tapsi füled
Súgok bele valamit!
Közeledik húsvét napja
El ne felejtsd kedvesem
Hogy a piros csoki tojást,
Nagyon-nagyon szeretem.

Bár idén a nagymamákat, az ismerős lányokat képernyőn keresztül fogjátok meglocsolni, de egy szép locsolóversnek biztosan nagyon fognak örülni!

Korán reggel útra keltem
Se nem ittam, se nem ettem
Tarisznya húzza a vállam
Térdig kopott már a lábam
Bejártam a fél világot
Láttam sok-sok szép virágot
A legszebbre most találtam
Hogy öntözzem, alig vártam
Piros tojás, fehér nyuszi
Locsolásért jár egy puszi!

Jó reggelt, jó reggelt,
Kedves liliomszál,
Megöntözlek rózsavízzel,
Hogy ne hervadozzál.
Kerek erdőn jártam,
Piros tojást láttam,
Bárány húzta rengő kocsin,
Mindjárt ideszálltam.
Tessék hát rózsavíz,
Gyöngyöm, gyöngyvirágom.
Hol a tojás, piros tojás?
Tarisznyámba várom!

Gryllus Vilmos: Kis kece lányom

Kolompos együttes: Locsolkodós

Nyuszi fülét hegyezi / Hová mégy te kis nyulacska

Ritmusérzék fejlesztése

• A meghallgatott dalok ritmusának (instrukció: „ahogy énekled, úgy tapsold”) tapsolása, ritmushangszerrel kísérése.
  • Otthoni ritmushangszert készíthetünk üres kindertojásba, pezsgőtablettás hengerbe helyezett magocskákból (rizs, lencs, bab..).

Hallásfejlesztés, hallási figyelem fejlesztése

Hallásfejlesztés, hallási figyelem fejlesztésére ad lehetőséget, ha megnézzük, majd meghallgatjuk az Állathangok gyerekeknek – a baromfiudvar hangjait. Hallgatásnál a gyermek megpróbálja felismerni az adott állat hangját!

Fessünk hímes tojást berzseléssel!

Kati-Patika: Húsvéti tojásfestés, berzselés technikáját ismerhetik meg lépésről lépésre

Készíthetsz tojáskoszorút!

Forrás: Pinterest

Hajtogass, ragassz tyúkocskát!

Forrás: Krokotak.com

Díszíts papírtojást fűzéssel!

A tojásforma szélét papírlyukasztóval lyukaszthatjuk ki a legegyszerűbben. A tetszőleges színű fonalat, vagy vékony szalagot celluxszal rögzítjük a tojás egyik végén, majd a hátulján is dolgozva folyamatosan végig fűzi a gyermek. A fonal másik végét is rögzítjük!

Forrás: https://rufflesandrainboots.com

• Labdagurítás bottal, akadályok között
  • Helyből távolugrás karlendítéssel, térdrugózással (homokozóba)
  • Ugróiskola rajzolása krétával a betonra
  • Vonal labirintus rajzolása krétával betonra és kanálba helyezett főtt tojással végigjárása

Húsvét kereszténység egyik legnagyobb és legrégebbi ünnepe.

A család – világnézetének megfelelően – gyermekükkel közösen megnézhetik a következő rajzfilmet.

Rajzfilm a Bibliából – A húsvéti történet

Beszélgessünk a gyerekekkel a Húsvéti népszokásokról!

• A böjt utolsó hete virágvasárnaptól húsvétvasárnapig tart. Jeles napjai nagycsütörtök, nagypéntek, nagyszombat.
  • Mindegyikhez kötődtek érdekes szokások: nagycsütörtökön „a harangok Rómába mennek”, vagyis nagyszombatig nem harangoztak.
  • Nagypénteken tiltották az állattartással kapcsolatos munkákat.
  • Nagyszombaton véget ér a negyvennapos böjt, általános a nagytakarítás.
  • Húsvétvasárnap tilos volt seperni, főzni, varrni, nehogy elseperjék a házból a locsolókat. Az állatokat sem hajtották ki és nem fogták be.
  • A hétfői locsolásoknak célja pedig az eladó lányok szépség- és egészség varázsolása volt.
  • A húsvéti hímestojás készítése a lányok, asszonyok dolga volt. Sokféle természetes festékanyagot ismertek és használtak: hagymalevél, zöld dióhéj főzete, gubacs, vadkörte-, vadalmafa héja.
  • A kicsik számos tojásjátékot találtak ki saját szórakozásukra: a forgatást, dobálást, gurítást, összeütést Ezeknek a játékoknak célja a vetélkedés volt, s az volt a győztes, akinek a tojása a legtovább épen marad.
  • A legtöbb helyen a locsolkodást, tojásgyűjtést a húsvéti bál zárta, hiszen a böjti időszak leteltével a mulatozási tilalom is megszűnt.

Miért kapcsolódik a nyúl a húsvéthoz?

A nyúlnak, színes tojásnak, csibének nincs közvetlen kapcsolódása a húsvéthoz és a feltámadáshoz, csak a tavasz megérkezését, a természet újjászületését jelképezi. Vallásos szövegekben sincs szó nyúlról és színes tojásokról. A húsvéti nyuszi eredetét többféleképpen is magyarázzák, mint ahogy a nyuszi és a tojás összefüggésének is többféle verziója ismeretes.

A húsvéti nyúl vagy húsvéti nyuszi, a húsvét ünnephez kötődő figura, a gyermekfolklór része.

A természetes anyagokkal történő tojásfestés részletes leírását itt találhatják meg!
Forrás: Impressmagazin

A kiscsibe tojásból kikelését nézhetik meg a gyerekekkel:

Süssünk közösen a gyerekekkel!

A palacsintákat a szokásos módon kell megsütni, megtölteni, feltekerni. Az egyik végénél ollóval kettévágjuk a palacsintát, ez lett a füle. A szemét pici csoki cseppből készíthetjük, az orra cukordrazsé lehet. A répa marcipánból van.

Forrás: gasztromanko.hu

Számláld meg, ismerd fel minél gyorsabban a dobókocka pöttyeit – Tojások matematikája

Szükséges eszközök: dobókocka, 2×6 darab papírtojás 1-6 rárajzolt pöttyel.

Játék menete: A tojásokat középre helyezzük az asztalra. Felváltva dobunk a dobókockával. A dobott számnak megfelelő papírtojást gyorsan el kell venni a tojás halomból. Az nyeri a játékot, aki több tojást szerez meg!

A játék nehezítése lehet:

• (ha ketten játsszák) hogy csak a páros, vagy csak a páratlan számú tojást lehet felhúzni a tojás halomból!
  • Két dobókockával dobunk. Ebben az esetben 2×12 darab papírtojásra lesz szükségünk 1-12 rárajzolt pöttyel